Istorija takmičenja “Pesma Evrovizije”
Davne 1950. godine, nacionalne radiodifuzne ustanove pretežno evropskih zemalja okupile su se u Evropskoj radiodifuznoj uniji. Unija je prvenstveno osnovana radi organizovanja televizijskih prenosa međunarodno značajnih događaja, kao što su Novogodišnji koncert u Beču, takmičenje Četiri skakaonice i međunarodne fudbalske utakmice.
Na sam pomen Evrovizije odmah se pomisli na najpoznatiji proizvod te Unije, a to je zasigurno “Pesma Evrovizije”. „Pesma Evrovizije” prvi put je održana na predlog Marsela Besona, 1956. godine. Uloga domaćina pripala je Švajcarskoj, a održana je u Luganu. Na tom prvom takmičenju učestvovalo je samo sedam država, i to : Francuska, Nemačka, Italija, Holandija, Luksemburg, Belgija i domaćin Švajcarska. Pobedu je odnela predstavnica Švajcarske Lis Asija sa pesmom “Refrain”. Sledeće godine “Pesmi Evrovizije” priključuju se Velika Britanija, Danska i Austrija. Te zemlje nisu učestvovale prve godine jer su njihove prijave zakasnile. U tom proširenom izdanju “Pesme Evrovizije”, pobeđuje Holandija sa pesmom “Net Als Toen” u izvođenju Korija Brokena.
Naredne godine po prvi put pobeđuje Francuska koju predstavlja Andre Kalo sa pesmom “Dors mon amour”. Tedi Solten kao predstavnik Holandije pobeđuje 1959. godine sa pesmom “Een beetje”. Godine 1960. Francuska pobeđuje drugi put, ovog puta predstavlja je izvanredna Žaklin Boaje, sa pesmom ”Tom Pilibi”. Iduće godine (1961), tadašnja Jugoslavija prvi put učestvuje na “Pesmi Evrovizije” sa Ljiljanom Petrović koja je izvela kompoziciju ”Neke davne zvezde”, autora Jožeta Priveska i zauzima 8. mesto. Pobednik te godine bio je predstavnik Luksemburga Žan-Klod Paskal sa pesmom “Nous les amoureux”. Treći put u istoriji, 1962. godine, Francuska pobeđuje sa pesmom “Un premier amour”, u izvođenju Isabel Obre. Iste godine Lola Novaković, kao predstavnik Jugoslavije zauzela je 4. mesto sa pesmom “Ne pali svetlo u sumrak”.
Zanimljivo je to da su 1969. godine oreol pobednika ponele 4 zemlje i to : Španija, Francuska, Holandija i Velika Britanija. Ipak, „Pesma Evrovizije” je sledeće godine održana u Holandiji. Narednih godina ređali su se uspesi skoro svih predstavnika. Među pobednicima su bili i Norveška, Belgija, Irska, Italija, Monako, Švedska i Izrael. 1989. godina ostala je upamćena u istoriji jugoslovenskog učešća na “Pesmi Evrovizije” po pobedi grupe “Riva” iz Zadra koji su izvodili pesmu “Rock me”. Poslednje zajedničko predstavljanje jugoslovenskih država na evropskoj smotri muzike bilo je 9. maja 1992. godine u Malmeu. Tom prilikom je nastupila Ekstra Nena sa pesmom “Ljubim te pesmama”. Zauzela je 13. mesto, a pobedu je zabeležila Linda Martin, predstavnica Irske. Evrovizijsko takmičenje se nastavilo, a posle 12 godina pauze Srbija i Crna Gora nastupaju 2004. godine.
Takmičenje “Pesma Evrovizije” postalo je vrlo popularno, o čemu svedoči činjenica da poslednjih godina učestvuje više od 40 zemalja. Danas se putem radija, televizije i interneta taj program prenosi i širom sveta. “Pesmu Evrovizije” u proseku svake godine prati oko milijardu gledalaca.